Ako ne vidite slike, ili se newsletter ne prikazuje ispravno, kliknite ovde!
ASMEDI
NEWSLETTER
August 2014
Asocijacija Medija
No. 229
PRIJATELJI NEWSLETTERA
Telekom Srbija



PROSLEDI PRIJATELJU
Imate prijatelja u medijskoj industriji ili mislite da bi ga zanimao ovaj newsletter?
pošalji prijatelju!
POŠALJITE NAM VEST
Ako mislite da imate vest čije je mesto u newsletter-u, možete nam je poslati
putem email-a!
KONTAKT


Ljube Jovanovića 9c
11000 Beograd
T/F: (+381 11) 30 65 545
Mob: (+381 64) 83 38 071
arhiva.asmedi.org
info@asmedi.org



Facebook Twitter LinkedIn Email Digg More...























































































































































































































  Facebook Twitter LinkedIn Email Digg More...
  MEDIJI - DRUŠTVO - DOGAĐAJI
 

ASOCIJACIJA MEDIJA: MEDIJSKE ZAKONE PODRŽAVAMO IAKO IMAJU MANJKAVOSTI

Asocijacija medija podržava novo medijsko zakonodavstvo, koje počiva na Medijskoj strategiji iako je izrazila uverenje da su amandmanima pojedina zakonska rešenja mogla da budu poboljšana. Asocijacija smatra da je predlagač prihvatio najvažnije sugestije medijske zajednice, kao i potrebu zaštite javnog interesa i fer tržišnih uslova, u skladu sa evropskim standardima, pre svega u pogledu izlaska države iz vlasništva u medijima i prelaska sa budžetskog na projektno finansiranje. Međutim, Asocijacija je ukazala i na to da su neka rešenja u ovim zakonima diskriminatorska na štetu štampanih medija. Imajući u vidu razmere dugotrajne tekuće i sutrukturne krize na medijskoj sceni, Asocijacija smatra suvišnim uspostavljanje zakonskog praga za objedinjavanje štampanih medija, jer je ukrupnjavanje ključno za njihov opstanak i razvoj. Osim toga, Asocijacija smatra neprikladnim rešenja po kojima se pitanjima nedozvoljenog medijskog objedinjavanja u štampanim medijima bavi Ministarstvo kulture i informisanja, dok je za elektronske medije taj posao poveren Regulatoru za elektronske medije.
Asocijacija skreće pažnju da Ministarstvo kulture i informisanja nema iskustvo i instrumente da se bavi pitanjima nedozvoljenog medijskog objedinjavanja i napominje da su kriterijumi "prosečno prodati tiraž" i "slušanost/gledanost" neprecizni, posebno što Predlog zakona o informisanju i medijima ne definiše ko verifikuje i dostavlja podatke o tome. Time bi samo i jedino trebalo da sa bavi Komisija za zaštitu konkurencije, stav je Asocijacije, koja žali što njeno insistiranje na takvom rešenju predlagač medijskih zakona nije uvažio. Posebno neprihvatljivim Asocijacija smatra rešenje po kojem je unakrsno objedinjavanje između štampanih i elektronskih medija u nadležnosti Regulatora za elektronske medije. Asocijacija žali i što se, u paketu sa medijskim zakonima, ne usvaja i novi Zakon o oglašavanju, koji je neophodno hitno doneti, i smatra pogrešnim i diskriminatorskim što je Zakonom o elektronskim medijima pitanje oglašavanja regulisano samo za elektronske medije. Njima je ovim zakonskim tekstom sada dozvoljeno i reklamiranje alkohola, a dobili su i dodatno vreme za oglašavanje na taj način što se samopromocija, humanitarne kampanje i virtuelno oglašavanje ne računaju u ukupno dozvoljeno vreme za oglašavanje. Istovremeno, nije precizno regulisano oglašavanje na kablovskim televizijama koje se reemituju na teritoriji Srbije, što je takođe, u odsustvu novog Zakona o oglašavanju, na štetu štampanih medija. Kao poslovno udruženje koje se dosledno protivi direktnom budžetskom finansiranju medija, Asocijacija smatra da javni servisi, ni u prelaznom periodu, ne bi trebalo da budu budžetski finansirani, već prevashodno iz obavezne takse. Asocijacija medija ne podržava predloženi amandman Udruženja novinara Srbije da u Zakon o informisanju i medijima bude uneta odredba po kojoj su izdavači obavezni da prijavljuju Registru medija donacije iz zemlje i inostranstva, jer ne razume njenu svrhu sve dok takva obaveza ne postoji za državu, kompanije u drugim oblastima i ostale aktere na javnoj, društevnoj i poslovnoj sceni. Izdavači privatnih medija su poslovni entiteti za koje važe odredjena pravila poslovanja, tajnost ugovora i poslovnih odnosa, osim za poresku upravu ili u slučaju krivične istrage. Po istoj logici, moglo bi se tražiti i prijavljivanje podataka Registru medija o prihodima medija na osnovu poslovnih i marketinških ugovora sa stranim državnim i privatnim kompanijama, zaključenih direktno i neposredno, bez tendera ili javnih konkursa. Donatori za trošenje svojih sredstava ne mogu biti odgovorni Registru medija. Ako oni sami ne traže objavljivanje podataka o donacijama, onda ni država nema pravo to da traži.
Budući da novo medijsko zakonodavstvo uopšte ne reguliše oblast novih medija, Asocijacija je uverena da će uskoro uslediti izmene i dopune ovih zakonskih tekstova i zadržava pravo da tokom pregovora Srbije sa Evropskom unijom, posebno o poglavljima 23, 8 i 10, predlaže rešenja u interesu štampanih medija.


 

 


  Facebook Twitter LinkedIn Email Digg More...
Copyright - Asocijacija medija - 2014.
arhiva.asmedi.org
info@asmedi.org

Članice-osnivači:
Adria Media Srbija; Akter Media Group d.o.o.; Alliance International Media; Attica Media Serbia; Europapress d.o.o.; NIP Fonet d.o.o.; Info Lokal Media Group; Kompanija Novosti AD; Kurir-info d.o.o.; Magyar Szo Lapkiado KFT;
Naše novine Info d.o.o.; Novi Magazin; NIP Nedeljnik d.o.o.; NIP Vranjske d.o.o.; Novinska agencija Beta Press d.o.o.;
Ringier - Axel Springer d.o.o.; Vreme d.o.o.
Ovaj email ste dobili jer se nalazite na mailing listi Asocijacije Medija.
Ukoliko ne želite više da primate ASMEDI Newsletter, možete se odjaviti ovde